Tuesday, December 16, 2008

.....πισωγυρισματα, ανευ λογου και αιτιας


Τελευταια , παρατηρουμε οτι ο Π. εχει αυξησει τις ηχολαλιες του τοσο σε ενταση οσο και σε συχνοτητα.Αν και μας εκανε εντυπωση και το σχολιασαμε δεν κριναμε οτι ειναι κατι που θα επρεπε να μας προβληματισει μια και η γενικοτερη εικονα του ειναι πολυ καλη .Αρχισαν ομως τα αυτιστικα στοιχεια τις τελευταιες μερες να πληθαινουν .

Το περασμενο Σαββατο σε φιλικο μας σπιτι , ειχε αρκετο κοσμο και ο Π. αν και το μεγαλυτερο μερος της βραδιας βρισκοταν σε ενα δωματιο και εβλεπε τηλεοραση ,εμφανιστηκε καποια στιγμη μπροστα σε ολους και αρχισε να στριφογυριζει γυρω απο τον εαυτο του.Η μοναδικη φορα που το ειχε κανει αυτο στο παρελθον ηταν οταν πριν4 χρονια του κοψαμε το depakine(αντιεπιληπτικο).Εκεινη την εποχη, και ενω πριν απο αυτο δεν ειχε τιποτε κινησιακα που να δειχνει οτι το παιδι ηταν αυτιστικο , παρουσιασε αποτομα σφοδρα αυτιστικη συμπεριφορα, κουνωντας χερακια, πηδηματακια, δυσκολια στην ομιλια(κατι σαν τραυλισμα αλλα πολυ πιο περιπλοκο) , στριφογυρισμα γυρω απο τον εαυτο του κλπ.Θεωρηθηκε τοτε απο τον ψυχιατρο του οτι ισως το αντιεπιληπτικο φαρμακο να λειτουργουσε κατασταλτικα ως προς τα αυτιστικα συμπτωματα ,κατα καποιο τροπο δηλ ως ηρεμιστικο .Η επιδεινωση εκεινη την εποχη ηταν ραγδαια, ο Παυλος απο ενα παιδι που μιλουσε τελεια, που αν και 7 ετων μιλουσε με λεξιλογιο που δεν χρησιμοποιουσαν ουτε τα 12χρονα , περασε σε μια φαση που δεν μπορουσε να μιλησει ...και για αρκετο καιρο δεν μιλουσε καθολου......

Αν και κατι τετοιο δεν συμβαινει τωρα, παρολα αυτα με προβληματιζει αυτη η συμπεριφορα...ερχονται στο μυαλο αναμνησεις απο τα παλια που θα ηθελα με καθε τροπο να ξεχασω για παντα.

.....Καποια στιγμη , αν βρω το κουραγιο θα ηθελα να γραψω με λεπτομερεια το ιστορικο του Παυλου, εχουν πολυ ενδιαφερον οι μεγαλες του αλλαγες,κυριως προς το χειροτερο.Οπως ειπα ομως, θελει κουραγιο....

6 comments:

Maria-Maria said...

Την εποχη εκεινη ,σχετικα με το αν η απουσια του depakine ηταν αυτη που προκαλεσε την σφοδρα αυτιστικη συμπεριφορα,ηταν κατι που εφερε σε διαφωνια τον ψυχιατρο του Π. με την νευρολογο.Ο ψυχιατρος ελεγε οτι το αντιεποληπτικο εκρυβε καποια αυτιστικα συμπτωματα, και η νευρολογος ελεγε οτι μπορει το φαρμακο να εχει παρενεργειες αλλα δεν εχει καμια σχεση με την τρομακρτικη"επιδεινωση " του Π. εκεινη την εποχη. Και οι δυο γιατροι ειναι ατομα που σεβομαι και εμπιστευομαι απολυτα αλλα εγω ημουν αντιμετωπη τοτε με ενα παιδι μεταλλαγμενο......

Μαριλένα said...

Μαρία, μήπως είναι η κούραση του σχολείου, βλέπω το Ρίκο εξαντλημένο και οι δασκάλες του μού λένε ότι όλα τα παιδιά είναι σε παρόμοια φάση.

Anonymous said...

Πολυ πιθανο φιλεναδα, απλα μου εκανε εντυπωση.Χθες που ο Π. ηταν σπιτι λογω ψυξης,οι ηχολαλιες ηταν σχεδον ανυπαρκτες.....

Μαρια-Μαρια

Anonymous said...

Μαρία,

Κι ο δικός μου γιός έχει πολλά νεύρα και κλάματα άνευ λόγου τελευταία και νομίζω ότι είναι από την πίεση του σχολείου. Μήπως πιέζεται από κάτι που δεν μπορεί φυσικά να εκφράσει;
Εύχομαι να είναι παροδικό και να βελτιωθεί γρήγορα.

Χριστίνα

athanasia said...

Eύχομαι να ξεπεραστεί σύντομα. Υπάρχουν, δυστυχώς, τέτοιες φάσεις και, νομίζω, κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την αιτία ούτε καν για το αν υπάρχει "αιτία".

Maria-Maria said...

Χριστινα
δεν νομιζω οτι ειναι πιεση, φετος δεν πιεστηκε ακομα , τωρα αρχισαμε να δουλευουμε καπως ..καλα.
Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλα

Αθανασια,
ναι μαλλον εχεις δικιο , δεν θα πρεπει να ψαχνουμε σε ολα αιτιες, αν δεν ενοχλουν πολυ καλυτερα να τα παρατηρουμε απο αποσταση.